Hizmet Sözleşmesi

İpek Hosting'de yaptığınız tüm satın alımlarda bu hizmet sözleşmesi geçerlidir.

Hizmet Sözleşmesi

Firmamız üzerinden hizmet alanlar kişiler bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılırlar. Sözleşmenin okunmayarak kabul edilmesi halinde tüm mesuliyet hizmet alana aittir.

 • Hizmet Kullanımı; -Siparişlerize en verilmli destek alabilceğiniz destek kanalımız web sitemiz üzerindeki, müşteri paneline giriş yaptıktan sonra destek talebi (ticket) oluşturma sistemidir.

  -VPS , VDS ve Kiralık Sunucu hizmetlerinde lisanssız yazılımlar kullanılması yasaktır. Bu konudan ötürü çıkabilecek tüm zararların sorumlusu hizmeti alan ve kullananın kendisidir.

  -Alınan hizmetlerin hiç birinde illegal ( yasa dışı ) içerik, döküman, resim veya bilgi bulundurmak kesinlikle yasaktır. Sunuculara zarar vermek isteyen yada saldırı amaçlı kullanmakta kesinlikle yasaktır.

  -Firmamız verilen hizmet limitlerinin ( CPU , Trafik , Hat vs. ) aşılması durumunda hizmeti uyarısız süresiz askıya alma hakkı mevcuttur.

  -Firmamız kişinin aldığı hizmeti yasa dışı ve art niyetli şekilde kullanımlarında hizmeti iptal etme hakkına sahiptirler.

  -Firmamızın sunucularını yada kiraladığınız sunucu , vps , hosting hizmetlerinde her türlü SPAM mail ( Toplu Mail Gönderimi ) gönderimleri hesabınızın anında kapatılıp, hesabınızın iptal edilmesini sağlar. SPAM mail kesinlikle yasaktır. SPAM Mail her türlü toplu halde gönderilen tüm aktiviteleri kapsamaktadır.

  -Herhangi bir lisanssız yazılım kurduğunuzda ( null script, warez içerik, crack, program vs. ) firmamız sorumlu tutulamaz. Her hizmet alan kendi hesabından sorumludur. Bu tür işlemlerden dolayı uyarı geldiğinde hosting hesabı askıya alınır ve ilgili yazılımın yayın akışı kesilmeden açılamaz. Ayrıca bu yasaklanmış işlemi yapan hizmet sahibi hesabın tekrardan aktif edilebilmesi için 15 TL gibi bir cezai rakam ödemesi gerekmektedir.

  -Lisanslandırma işlemlerindeki gecikmeden doğabilecek aksamalar ve sorunlarda firmamız sorumlu tutulamaz.

  -Hosting ve Reseller hizmetlerinde aldığınız pakete göre işlemci limiti verilmiştir. Bu limitleri aşan hizmete dair siteleri İpek Hosting yetkilileri uyarı vermeksizin hesabı askıya alabilirler.

  -Hosting ve reseller hizmeti sahibi kişiler sunucuya, sunucu sistemine ve diğer müşteri hesaplarına zarar vermek istediği anlaşılır yada tesbit edilirse hesap hemen iptal edilip silinir. Bu illegal işlemi yapan kişi/ler hakkında İnternet Bilişim Şuçlarına ve İstanbul Büyükçekmece Savcılığına kişi/ler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Ve gereken bütün hukuksal işlemler yapılacaktır.

  -Lisanslama , Hosting, Reseller, VPS , VDS , Kiralık Sunucu ve Sunucu Barındırma hizmetlerinde ödeme gecikme durumunda İpek Hosting yetkilileri hesap üzerinde işlem yapamaya ( Hesabı durdurmak, silmek, iptal etmek , askıya almak ) yetkileri vardır.

  -Botnet / Juno / Syn / Zombie vb. saldırı alan hesapların yada sunucuların sahipleri İpek Hostingnden hak talep edemezler. Saldırı durduruluncaya kadar İpek Hosting yetkilileri işlemleri geçerlidir.

  -Hizmet alan kişi/ler ve firma/lar sunucu içerisinde Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı içerik, döküman yada yayın bulunduramazlar.

  -Firmamızdan alınan her türlü hizmette destek alabilmesi için hesap sahibinin birebir kendinin olması gerekmektedir. 3. şahıslara kesinlikle hizmet verilmemektedir. Yakınlık, ortaklık, arkadaşlık gibi kavramların hiç bir geçerliliği yoktur.

  -İpek Hosting'de çalışan ve yetkili olan Satış, Destek ve Muhasebe departmanındaki çalışanlara olası hakaret, argo kelime veya gerçek olmayan suçlamalarda yetkili kişiler hizmeti durdurup iptal etme hakkına sahiptirler. Bu davranışlarda bulunan kişiler tamamen ücret iadesi kapsamı dışında kalmaktadırlar.

  -Email servisi hosting hizmeti ile birlikte sunulan ücretsiz üçüncü parti bir hizmettir. Ana hizmet değildir. Bu sebeple web hosting ile birlikte gelen e-mail hizmeti üzerinden e-mail gönderimlerinizde %100 inbox garantisi sunmamaktayız. Inbox gönderimi için özel yapılandırılmış harici bir mail hosting paketi satın almalısınız.

  -Firmamız kaynaklı olmayan nedenlerden ötürü doğabilecek veri kayıplarından kesinlikle firmamız sorumlu değildir.

  -Hosting paketleri içinde dosya boyutu farketmeksizin zip, rar, exe, bz2, gzip, 7zip, isove buna benzer uzantılı dosyaların barındırılması, depolama ve arşivleme amaçlı kullanılması kesinlikle yasaktır. Mp4, avi, dat, xvid, 3gp, flv, mov, mkv, mpeg, mp3 gibi ve benzeri tüm video ve müzik dosya türleri web siteye ait metaryal (örneğin slider alanındaki intro video dosyası) ise barındırılmasında herhangi bir sakınca yoktur.Bu uzantılı dosyalar depolama amaçlı bir kullanım teşkil ediyorsa (örneğin bir mp3 yada video arşiv sitesi, ftp içinde film saklama vb.) barındırılması yasaktır. Tespiti durumunda uyarısız silinme hakkını saklı tutar. Oyun SWF dosyaları depolama ve arşivleme amaçlı kullanıma girdiği için barındırılması yasaktır.

  -Hosting hizmeti veren tüm sunucularımızda uzak mysql bağlantısı (remote MySQL connection) güvenlik nedeniyle kapalıdır. Kişiye ve siteye özel aktivasyonu güvenlik nedeniyle mümkün değildir. Müşteriler tüm işlemlerini PhpMyAdmin üzerinden gerçekleştirmelidir. Bu yönde ihtiyacı olanlar sanal kurucu kiralayabilir yada api sistemi ile veri aktarabilir.

  -Müşteri tarafından kontrol paneli üzerinden alınan yedekler 12 saat süreyle sunucuda barındırılır ve daha sonra sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır. Hosting dizinine aldığınız yedeği mutlaka bilgisayarınıza indirip saklamanız gerekmektedir.

  Yedekleme; -Kiralık Sunucu, VPS & VDS ve Sunucu Barındırma Hizmetlerinde yedekleme işlemleri tamamen müşteriye aittir. Firmamız bu hizmetlere sahip müşterilerin yedeklerini almamaktadır. Firmamızın yedeklerinizi almasını istiyorsanız harici backup hizmeti almanız gerekmektedir. Olabilecek veri kaybı sorumluluğu müşteriye aittir.

  -Hosting ve Reseller hizmetlerinde ” Haftalık ” şekilde yedekmele alınmaktadır. Bu yedekler firmamız tarafından alınıp gerekli durumlarda müşteriye verilebilir.

  -Hosting ve Reseller sunucularında donanımdan & yazılımlardan kaynaklanabilecek sorunlarda hizmet sahibi kendi yedeğinden sorumludur. Yedekleme konusunda 1. dereceden yedekleme hizmeti veren firmamız, garanti yedek işlemi için Harici Backup hizmeti alması gereklidir. 1. Dereceden alınan yedeklerde oluşabilicek veri kaybı firmanın sorumluluğunda değildir.

  -Firmamız yedekleriniz ile alakalı işlemleri sadece aynı kontrol panellerinde yapmaktadır. Farklı paneller ile işlem yapılmasını isterseniz ( taşıma, kopyalama vs. ) harici destek paketi satın almalısını

  Domain; -Domain sorgulama servisleri API sistemleri üzerinden çalıştığı içi ana kaydedici (ICANN) tarafından, kaydedilmek istenen domain geçici süre boş görünebilir. Bu sırada bu domaine sipariş edilirse ve domain gerçekte dolu ise sipariş iptal edilip ücret iadesi yapılır.

  -Domain ödemelerinde hizmet verilen domainin süresinin sona ermesine yakın, sistem kayıtlı kullanıcıya Eposta yada Sms yolu ile yaklaşık 3 kez domain günün bitişini haber verir. Bu süreler yaklaşık (1 Ay - 1 Hafta - Bitiş Günü) şeklindedir. Bu süre içerisinde ödeme yapılmaz ve domain yenilenmez ise ICANN tarafından belirlenen cezalı yenileme ücretleri uygulanabilir.

  -Zamanında ödemesi yapılmayan domainler ICANN tarafından belirlenen silinme sürelerine girer ve süreç bitene kadar yeniden kaydedilemez.

  -Domain fiyatlandırması anlık olarak Dolar kuruna çevirip ödeme yapıldığı için, domain ücretiniz her yıl farklı fiyat çıkıyor gibi görünebilir, bunun asıl sebib değişkenlik gösteren dolar kurudur.

  -Domain yaşam döngülerindeki kurallar ICANN tarafından konulmakta ve Akridite firma tarafından uygulanmaktadır. Aktidite firma tarafından domain için uygulanan kurallara tüm müşteriler uymak zorundadır.

  -COM.TR - ORG.TR Uzantılı Domain kayıt siparişlerinde eğer domain belge gerektiriyor ise, müşteri domain kaydı için gerekli belgeleri firmanın talep ettiği şekilde (posta, e-posta, faks veya noter vasıtası ile) göndermekle yükümlüdür. Müşteri talep edilen belge/leri talep edilen şekilde göndermez ise veya gönderdiği belgeler eksik, geçersiz, domain kaydı için yetersiz ise tüm sorumluluk müşteriye ait olup, sipariş için ödenen ücret geri ödenmez.

  -Domain whois sahip bilgileri kişi sisteme kayıt olurken verdiği bilgiler geçerli olmaktadır. Bu bilgileri sonradan panelden değiştirilebilir.

  -Domain whois sahip bilgileri gizleme servisi bazı destekleyen domainler için geçerlidir. Müşteri domain sipariş ederken whois gizliliği istedi ise fakat domain bu özelliği desteklemiyor ise alınan whois gizleme ücreti müşteriye kredi bakiyesi olarak eklenir.

  VDS - VPS ve Sanal Sunucu; -Sağlanan hizmet sanal sunucu hizmetidir. Bu hizmet içerisinde web sitesi kurulumu, panel kurulumu gibi hizmetler yer alamamaktadır.

  -Sunucu içerisinde oluşan web sitesi hataları, uygulama çalışmaması vb. işlemler müşterinin kendi sorumluluğunda dır. Bu konuda bizden zaman zaman destek talep edilmektedir. Bizim yapılandırmış olduğumuz bir web sunucusu olmadığı hata çözümü mümkün değildir.

  -Sunucu içerisinde her türlü loglama ve yasal işlemler kiralama süresince müşteriye aittir.

  -Sunucu içerisinde web site barınıyorsa, bu web sitesinin düzenli yedeğini almak müşterinin sorumluluğundadır.

  -Yıllık ödenen Kiralık Sunucu, VPS & VDS hesaplarında geri ödeme ancak peşin ödenen ücretin %50 oranında yapılabilir. Bunun için müşterinin tarafımıza sağlıklı bir gerekçe sunması şarttır. Bu işlemin siparişin ardından 7 gün içerisinde yapılması zorunludur. 7 Günü geçen talepler dikkate alınmayıp göz ardı edilecektir.

  Geri Ödeme Koşulları; -Kiralık Sunucu, VPS & VDS , Sunucu Barındırma hizmeti alan müşterilerimiz geri iade kapsamında değildir. Hiç bir koşulda ( veri kaybı, teknik sorun, abuse ihlali vb. ) müşterilerimize geri iade yapılmaz.

  -Hazır web sitesi, müşteriye özel kodlama ve kurulum hizmetleri için alınan ücretler, özel hizmet sınıfına girdiği için geri iade kapsamında değildir.

  -Yıllık ödenen Kiralık Sunucu, VPS & VDS hesaplarında geri ödeme ancak peşin ödenen ücretin %50 oranında yapılabilir. Bunun için müşterinin tarafımıza sağlıklı bir gerekçe sunması şarttır. Bu işlemin siparişin ardından 7 gün içerisinde yapılması zorunludur. 7 Günü geçen talepler dikkate alınmayıp göz ardı edilecektir.

  -Linux & Windows Hosting siparişlerinde, iade iptal işlemin siparişi takip eden 15 gün içerisinde yapılabilir. 15 günü geçen siparişlerde iptal işlemi yapılamamaktadır.

  Ücret Ödeme; -Hosting , Reseller , VPS & VDS , Kiralık Sunucu ve Sunucu Barındırma hizmeti alan müşterilerin ödemeleri, son ödeme tarihlerine kadar yapılmak zorundadır. Ödemede esneklik günü bulunmamaktadır. Son ödeme tarihlerine kadar ödeme yapılmayan hizmetler askıya alınıp erişim kesilir. Tekrar erişime açılması istendiğin de hesap silinmedi ve datalar duruyor ise hizmet devam eder yoksa yeni sıfır hizmet açılıp müşteri kullanımına sunulur. Bu ücretlendirmeye reconnect yada unsuspend adı verilmektedir.

  -Hosting , Reseller , VPS & VDS ve Kiralık Sunucu hizmetlerinde ödeme tarihlerinin geçmesi halinde İpek Hosting yetkilileri hesapları durdurabilir ve isterlerse tamamen hesabı kaldırabilme yetkilerine sahiptirler.

  -Alınan hizmetin son ödeme tarihi gecikmesi durumunda İpek Hosting yetkilileri sizlere geciken gün miktarına göre ” Geciktirme Bedeli ” adı altında geciken gün faturası çıkarabilirler.